ZŠ a MŠ Chotíkov
Školní děti z Chotíkova docházely původně do školy v Malesicích. První škola v Chotíkově byla zřízena v roce 1876 jako německá a navštěvovalo ji 110 žáků. Nejprve se tato škola nacházela v č.p. 67, pak v č.p. 87, než pro ni byla v roce 1905 vystavěna nová školní budova (dnes obecní úřad). O školu se finančně přičinil spolek Deutscher Schulverein ve Vídni.
České spolky tuto skutečnost vnímaly jako impuls pro zřízení také české školy v Chotíkově. Roku 1911 zakoupil plzeňský odbor Národní jednoty pošumavské domek č.p. 116 a dal ji upravit na školu. Zde byla otevřena první česká škola dne 27.3.1912. Tato fungovala nejprve jako matiční (soukromá) a byla vydržována Ústřední maticí školskou v Praze. Slavnostní vysvěcení se konalo 25.8.1912.
Po zřízení ČSR a přijetí nových školských zákonů byla česká škola rozšířena o druhou třídu, která byla umístěna v budově německé školy. Zároveň byla zahájena stavba nové reprezentativní budovy pro českou školu, která byla jako česká státní obecná a měšťanská škola slavnostně otevřena 19.8.1923. Celkový náklad na stavbu činil 935 000 korun. Projekt byl zadán plzeňským stavitelům Grimdovi a Šaškovi. Během stavby utrpěl vážná poranění v důsledku pádu ze žebříku zedník Jakob Samuel.
V rámci oslav 25. výročí založení české školy v Chotíkově byla dne 13. června 1937 slavnostně odhalena ve vestibulu školy pamětní deska věnovaná Antonínu Krohovi, zdejšímu rodákovi a italskému legionáři, který byl rakouskými vojsky zajat a jako
zrádce popraven. Pamětní deska, jež byla pořízena v Plzni nákladem 659 korun,
byla odevzdána k opatrování řediteli školy Jaroslavu Vetenglovi. Ten ji v době druhé světové války odvezl, uschoval a deska byla znovu slavnostně odhalena 3.
srpna 1947.
V důsledku mnichovské dohody byl Chotíkov zabrán Hitlerovým Německem a školní budova byla v roce 1941 přeměněna na tábor pro evakuované německé děti z Porýní, později byla obsazena vojskem a byla zde protiletadlová baterie i vojenský lazaret. České vyučování bylo obnoveno po válce 2.7.1945.
Významné stavební změny proběhly v 60. letech. Ve školním roce 1964/65 byla v "akci Z" dostavěna a zprovozněna pavilonová budova na školní zahradě, která sloužila jako školní dílna, družina a klubovna. V listopadu roku 1972 byla otevřena nová, moderně zařízená jídelna. V 70. letech volala budova školy po generální opravě, s níž se konečně začalo v srpnu 1980. Po dobu tří let, kdy oprava probíhala, žáci vyššího stupně dojížděli do Všerub. Generální oprava školy s přístavbou kotelny
pro ústřední topení a čističky probíhala v období od června 1980 do srpna 1983 za obětavé pomoci chotíkovských občanů.
V 90. letech se hledaly možnosti jak zvýšit počet žáků ve škole. Na 1. a 2. stupeň dojížděli někteří žáci z Plzně – Lochotína. Škola nabízela málopočetné třídy a možnost individuálního přístupu pro žáky s poruchami učení. V této době vznikly také při ZŠ Chotíkov dvě speciální třídy.
V roce 2013 navštěvovalo základní školu 190 žáků (z toho 11 žáků třídu pro žáky s lehkým mentálním postižením), mateřskou školu 41 dětí. Chod školy
zajišťuje 30 pracovníků, z toho 14 pedagogů na základní škole, 4 pedagogové v mateřské škole, 4 vychovatelky ve školní družině a 2 asistenti pedagoga.
