Bývalá obecná škola Horní Pěna
První školní budova v Horní Pěně byla postavena v roce 1754. V roce 1814 byla vystavěna nová budova a potřetí se škola stavěla v roce 1855. Dne 21.5.1855 se konalo položení základního kamene. V roce 1857 byla otevřena druhá a v roce 1880 třetí třída. V roce 1891 povolena expozitura v Hrutkově, která se osamostatnila v roce 1896 (viz https://www.skolnibudovy.cz/budova/784).
V roce 1908 se o vyškolení neúspěšně pokusila obec Dolní Pěna, která ovšem nesplňovala zákonné podmínky pro zřízení vlastní školy.
Po vzniku ČSR byla škola redukována na dvoutřídní (1924) a v obci zřízena v roce 1926 česká škola. Ta měla být nejprve umístěna v domě hajného č.p. 62, na nátlak místních bylo však od záměru upuštěno. Přes intervenci u ministerstva byla nakonec česká škola umístěna v budově školy německé a zapsalo se do ní 12 žáků. Obecní zastupitelstvo však odmítlo vpustit českou školu do budovy. Okresní politickou správou byla vyslána komise určená k záboru místnosti, správce školy však odmítl vydat klíč a vydal ho až na přímý rozkaz okresního hejtmana. Pro uvolnění prostoru pro českou školu musel být vyklizen kabinet a byt školníka. Zábor doprovázely slovní kontroverze mezi starostou, místní školní radou a četnictvem. Po záboru byl vyvěšen úřední štít se znakem a nápisem nad učebnu české školy a 4.9.1926 započalo vyučování. Zpočátku české škole zcela chybělo vybavení a děti s učitelem se potýkaly s nadávkami od místních. Na štít se znakem byly házeny kameny, přičemž tento štít byl na budově ponechán jako připomínka tvrdých začátků české školy. Česká škola přitom dále nárokovala půlku půdy a půlku zahrady z německé školy, což vedlo ke sporu o ovocné stromky. Mnichovský zábor v roce 1938 vedl ke zrušení české školy, v roce 1945 byla naopak uzavřena ta německá a budovu školy tak definitivně zabrala česká dvoutřídní škola. Německý učitel měl být v roce 1945 zastřelen u Kačleh.
Škola fungovala až cca do 80. let 20. stol. V současnosti (2024) jsou zde obecní byty.
