Bývalá obecná škola Stará Dobev
První vyučování na dobevsku probíhalo formou domácího vyučování ve Velkých Nepodřicích. V roce 1854 představitelé obce dobevské rozhodli o prodeji místní pastoušky, z kteréhož zisku měla být v obci vystavěna budova školní. Již během tohoto roku započata byla prozatímní výuka v čp. 36. Stavba byla zadána staviteli Janu Beřkovi z Písku, který přízemní stavbu vyhotovil během jednoho roku. Slavnostní svěcení školní budovy kestřanským farářem Karlem Budínským proběhlo dne 10.10.1855. V roce 1857 přibylo také hospodářské stavení. V roce 1857 byla zemskou školní radou povolena II. třída, načež bylo přistoupeno k rozšíření školní budovy (přístavba I. patra). Stavba byla sice zadána opět J. Beřkovi z Písku, na nátlak knížecí schwarzenberské hospodářské správy v Protivíně však stavba byla nakonec zadána knížecímu staviteli Františku Strobachovi z Protivína. Během stavby se provizorně vyučovalo v čp. 26. Slavnostní vysvěcení proběhlo 11.10.1880 opět za přítomnosti kestřanského faráře Budínského.
Škola byla dvojtřídní až do doby druhé světové války, během které byla redukována na jednotřídní. Začátkem roku 1945 sloužila budova k ubytování německých uprchlíků z Horního Slezska. Po válce byla škola obnovena jako jednotřídní národní, později základní škola.
V rámci slučování vesnických škol byla v roce 1972 škola uzavřena. Krátce na to byla uzavřena i škola ve Velkých Nepodřicích a školní děti převedeny do Písku.
V roce 1994 byl pokus školu v Dobevi obnovit, konkrétně její první stupeň. To se podařilo a k 1. září 1994 byla zahájena výuka. Vzhledem k upadajícímu zájmu byla škola o pět let později, v roce 1999, opětovně zrušena. Budova měla být přestavěna na obecní byty, přičemž z tohoto plánu sešlo.
V současné době (2024) školní budova slouží jako sídlo obecního úřadu Dobev a nachází se zde obecní knihovna.
