Bývalá státní česká menšinová škola v Hrádku/Pěčíně
Škola byla otevřena v roce 1927 jako státní česká menšinová v jinak převážně německy mluvícím Hrádku (Häusles) náležícího k německému obecnímu úřadu v Pěčíně (Haid). Umístěna byla v bývalé buquoyské myslivně, která v pozemkové reformě připadla městu Trhové Sviny. Tím byla vytvořena konkurence k německé obecní škole v Pěčíně, která fungovala od roku 1877. Do české státní školy v hájence docházely děti zejména z českých a smíšených česko-německých rodin z Hrádku, Pěčína a Rejt. V době otevření školy nebyl dodán včas nábytek a tak se v samém počátku vyučovalo na zemi. Při škole fungovala od počátku také mateřská škola.
Škola byla vydržována státem a finančně podporována spolkem Národní jednota pošumavská. O její vznik se zasadil inspektor menšinových škol Emanuel Drobil. Existence školy narážela na odpor německých starousedlíků. Ve školním roce 1929/30 docházelo do školy 35 žáků. V témže roce myslivnu postihly těžké mrazy, které se podepsaly na stavu zdiva a střechy. V roce 1935 byla z rozpočtu města Trhové Sviny provedena oprava budovy.
V době mnichovské krize sídlila v budově Stráž obrany státu. Hrádek byl včleněn do mnichovského záboru až dodatečně dne 7.11.1938. Tímto zanikla i česká škola. Řídící učitel nechal majetek školy vč. stromků ze školní zahrady rozebrat občany z Rejt, kam byla i škola na krátkou dobu přestěhována. K definitivnímu uzavření školy v Rejtech došlo 31.10.1939. Inventář školy byl přestěhován do školy v Borovanech. V letech 1938-1945 obývala budovu německá rodina.
V roce 1945 byla česká škola v Hrádku/Pěčíně obnovena. Pro její účely byly zabrány místnosti někdejší německé školy v Pěčíně. Zde škola fungovala až do jejího uzavření vzhledem k poklesu žáků do 30.6.1973.
V současné době (2022) je budova v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení.
