Bývalá státní česká menšinová škola Tachov
Česká škola v Tachově měla vzniknout již v souvislosti s vznikem Československa. Jelikož v ČSR nemohlo být počítáno s podporou místní německé samosprávy pro české školy, byl roku 1919 schválen zákon o menšinových školách (Lex Metelka), který menšinové školství postátnil a umožnil zakládat školy i tam, kde nebyly pro její vznik splněny zákonné podmínky a to i navzdory odporu místní samosprávy. K otevření mělo dojít již koncem roku 1920, ale místní občané aktu otevření násilně zabránili.
K založení české menšinové školy v Tachově došlo tudíž v netradičním termínu 1.4.1921. Zapsáno sem bylo pouhých 9 žáků, přičemž mnozí nebyli mocni vyučovacího jazyka. Česká škola byla nejprve umístěna v budově bývalé dřevařské školy a 9.1.1928 byla slavnostně otevřena nově postavená budova české obecné a mateřské školy. Ta sloužila svému účelu do mnichovského záboru v říjnu 1938, kdy byla uzavřena.
Po druhé světové válce byla česká výuka obnovena v budovách někdejších německých škol. Budova bývalé menšinové školy v současnosti (2021) slouží jako školicí středisko.
