Bývalá obecná škola Dobrá Voda (německá)
Škola na Dobré Vodě existovala patrně nejpozději roku 1787, ale již dříve (1744) se místní kněz věnoval výuce. Školní budova byla vystavěna někdy v letech 1781-1784 a měla jednu třídu, učitelský byt a hospodářskou budovu. Škola byla utrakvistická (dvojjazyčná) až do vzniku Rakouska-Uherska, kdy v důsledku nových školních zákonů musely být školy rozděleny dle vyučovacího jazyka. Dobrovodská škola se tak roku 1872 stala školou s německým vyučovacím jazykem. Po tomto rozdělení byla česká škola přeložena do Třebotovic. Dobrá Voda tak měla pouze německou školu až do roku 1891, kdy byla z iniciativy kněze Zachara postavena na Dobré Vodě i škola česká.
Německá škola byla dvoutřídní, od roku 1908 trojtřídní. Byla podporována vídeňským spolkem Deutscher Schulverein, který přislíbil financovat přístavbu školy o první patro, ke které zřejmě nedošlo. Roku 1907/08 školu navštěvovalo 180 dětí.
Německá škola byla uzavřena roku 1945, následně sloužila účelům české školy, a to až do roku 1986, kdy výuka byla přesunuta do nově zbudovaného moderního školského pavilonu. Před uzavřením měla škola dvě učebny, ředitelnu, školní družinu a z původního učitelského bytu byla kuchyně a sklad potravin. V 90. letech 20. stol. se škola dostala do soukromého vlastnictví a byl zde otevřen Penzion U Mariánského pramene. V současnosti (2021) probíhá rozsáhlá přestavba celého objektu a nástavba prvního patra.
